Всеки водач на моторно превозно средство е длъжен да спазва Закона за движение по пътищата и да кара със съобразена скорост. Когато това задължение бива нарушено и установено по предвидения в закона начин санкцията чрез налагане на глоба е неизбежна.
Какви глоби предвижда закона?
В зависимост от това къде е извършено нарушението се предвиждат следните глоби:
За населени места:
1. При превишаване на скоростта с 10 км/ч – глоба 20 лв.;
2. При превишаване на скоростта от 11 до 20 км/ч – глоба 50 лв.;
3. При превишаване на скоростта от 21 до 30 км/ч – глоба 100 лв.;
4. При превишаване на скоростта от 31 до 40 км/ч – глоба 400 лв.;
5. При превишаване на скоростта над 40 км/ч – глоба 600 лв.;
6. При превишаване на скоростта над 50 км/ч – глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да се управлява МПС, като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв.
За извън населени места:
1. При превишаване на скоростта с 10 км/ч – глоба 20 лв.;
2. При превишаване на скоростта от 11 до 20 км/ч – глоба 50 лв.;
3. При превишаване на скоростта от 21 до 30 км/ч – глоба 100 лв.;
4. При превишаване на скоростта от 31 до 40 км/ч – глоба 300 лв.;
5. При превишаване на скоростта от 41 до 50 км/ч – глоба 400 лв.;
6. При превишаване на скоростта над 50 км/ч – глоба 600 лв., като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв.
Ако шофирате с превишена скорост три или повече случаи, то тогава наказанието за съответното нарушение е глоба в двоен размер и лишаване от право да управлява МПС за срок 6 месеца.
Как се установява нарушението?
Чрез уреди за контрол: автоматизирани технически средства и системи, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган. Те могат да са:
1) Стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган;
2) Мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.
Какво представлява електронния фиш?
Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създаден чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. Електронен фиш, а не наказателно постановление се издава когато нарушението е установено със стационарна камера за скорост.
Какво представлява наказателното постановление?
Наказателното постановление се издава въз основа на акт за установяване на административно нарушение, като за разлика от електронния фиш, наказателното постановление се издава в присъствието на контролен орган и на нарушител. Наказателно постановление, а не електронен фиш се издава когато нарушението е установено с мобилна камера за скорост.
Как се връчва електронният фиш?
Електронният фиш се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка на собственика на МПС, или на този, на когото е предоставено МПС, или на законен представител на фирма, или на лицето, на което е предоставено управлението на МПС от фирмата.
Как се връчва наказателно постановление?
Наказателното постановление се връчва или срещу подпис на нарушителя, или чрез изпращане на съобщение до персонален профил, регистриран в информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Единния портал за достъп до електронни административни услуги по смисъла на Закона за електронното управление, когато нарушителят е поискал връчване по този ред. Наказателното постановление ще се счита за връчено и в случаите, когато нарушителят не бъде намерен на посочения от него адрес при съставянето на акта.
Какво да направя с електронния фиш, когато друго лице е ползвало МПС?
В срок от 14 дена от получаването на електронния фиш собственикът или законният представител на фирмата следва да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира, а на посоченото в декларацията лице се издава и изпраща нов електронен фиш за извършеното нарушение.
Как се оспорва електронен фиш?
1. Пред наказващия орган: В срок от 7 дни от получаването на електронния фиш може да направите писмено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи. След разглеждане на възражението електронният фиш може да се анулира или да се откаже неговото анулиране, за което собственика или законния представител на фирмата се уведомяват. Електронен фиш се анулира когато МПС е обявено за издирване или нарушението е извършено с МПС със специален режим на движение.
2. Пред съда: Ако електронният фиш не бъде анулиран той подлежи на обжалване чрез наказващия орган пред районния съд в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша. Електронните фишове се обжалват поради тяхната незаконосъобразност (нарушаване на материална правна норма или допускане на съществено нарушаване на процесуална норма) и поради несправедливост (когато наложеното наказание очевидно не съответства на обществената опасност на деянието и дееца, на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства и на целите на наказанието по ЗАНН).
Как се оспорва наказателно постановление?
Първоначално на нарушителя се връчва акт за установяване на административно нарушение, по който акт в срок от 3 дни може да се направи писмено възражение пред наказващия орган. Въз основа на АУАН се издава наказателно постановление, което в срок от 7 дни от връчването му може да бъде обжалвано пред съда. За инициирането и защитата Ви в производството пред наказващия орган или пред съда може да ползвате професионална помощ от адвокат.