Когато предмет на съдебна делба е жилище, което е неподеляемо, то законът предвижда правила, при което жилището може да бъде възложено на един от съделителите:
1. Ако неподеляемото жилище е било съпружеска имуществена общност, прекратена със смъртта на единия съпруг или с развод:
В тези случаи по искане на преживелият или на бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на децата от брака, няма собствено жилище, съдът може да го постави в техен дял.
2. Ако неподеляемото жилище е наследствено:
В този случай съделител, който при откриване на наследството живее в жилището и не притежава друго жилище, може да поиска то да бъде поставено в неговия дял. Когато съделителите, които отговарят на това условие са няколко, то този от тях, който предложи по – висока цена ще го получи в свои дял след поискано възлагане за себе си.
Важно!
Съгласно задължителната за съдилищата съдебна практика на ВКС когато съсобствеността е възникнала в резултат на повече от един юридически факт е недопустимо възлагане на неподеляемо жилище и се прибягва до изнасяне на публична продан.
Искането за възлагане се прави в първото заседание на втората фаза на делбата.