Какво означа термина „Перемпция“?
Перемпция е юридически термин, който няма легална дефиниция в българското право. Перемпцията се обикновено се обяснява чрез сравнението и в с друг правен термин – погасителната давност.
Перемпцията представлява законово определен период за съществуването на едно право.
Уредба на перемпцията се съдържа единствено в нормата на чл. 433, ал. 1, т. 8 от Гражданско процесуалния кодекс, в който текст е предвидено да се прекрати изпълнителното дело в случай на бездействие на взискателя да иска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години от последното изпълнително действие. В тези случаи съдия – изпълнителя се произнася с постановление, което има декларативно действие, в изпълнение на законовата норма, с което се прекратява изпълнителното дело.
Какво означава „Давност“?
Давността е период от време, определен в закон, в течението на който дадено лице има възможността да осъществи правото си. С изтичането на този период лицето изгубва правомощието си да търси и получи съдействие от съд и съдебен изпълнител за реализиране на правото си.
Какво е общото между перемпция и давност?
Общото между тях е, че едни и същи юридически факти могат да имат значение както за перемпцията, така и за давността, но перемпцията и давността са отделни правни институти.
Каква е разликата между перемпция и давност?
1. С тях се уреждат различни по характер срокове:
При перемпцията срокът е преклузивен. Преклузивен срок означава краен срок, в който задължително трябва да се упражни някакво право. Преклузивните срокове обикновенно са процесуални срокове. С тях се заличават самите права, за които се отнасят. Преклузивните срокове не се спират и не се прекъсват.
При давността срокът е давностен. Давностен срок е този срок, след изтичане на който се губи или се придобива някакво право. При давностните срокове в изпълнителното производство се погасява искането за принудително осъществяване на субективни материални права. Давността може да се спира и прекъсва при определени от закона предпоставки.
2. Имат различни правни последици:
Последиците при перемпция са от процесуален характер - изпълнителният лист не губи характера си на изпълнително основание, а материалното право на взискателя продължава да съществува. Перемирането е основание за прекратяване на изпълнителното производство, като това прекратяване не заличава ефекта от предприетите принудителни действия (независимо дали те са резултатни или безрезултатни). Перимирането не заличава прекъсването на давността, чийто ефект се запазва и се отчита при направено възражение за изтекъл давностен срок. Перемпцията не изключва принудителното изпълнение при неудовлетворено притезание. При настъпила перемпция съдия – изпълнителят не може да откаже да изпълни искания за нов изпълнителен способ, но тогава често в практиката съдия – изпълнителят вместо да продължи изпълнението по перимираното дело, образува ново изпълнително дело, тъй като старото е прекратено по право. Това перимирано или това ново дело по повод новото искане за изпълнение прекъсва давността, т.к. предприетите и по перемирано дело изпълнителни действия на общо основание имат прекъсващ давността ефект. 2-годишният срок за перемция (чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК) започва да тече от първия момент, в който не се осъществява изпълнение (включително доброволно - напр. при постигнато споразумение между страните), т. е. осъществяването на всички поискани способи е приключило (успешно или неуспешно), или поисканите не могат да се осъществят по причина, за която взискателят отговаря – след направено искане не е внесъл такси, разноски, не е оказал необходимото съдействие и др., и така осуетява неговото изпълнение.
Давността спрямо вземането в изпълнителното производство, когато изтече, изключва принудителното изпълнение (но пред съдебния изпълнител длъжникът не може да се позове на нея и съдебният изпълнител не може да я зачете – това се случва по съдебен ред). Давността за вземането в изпълнителния процес се прекъсва с всяко редовно и своевременно направено искане, респ. предприето изпълнително действие (чл. 116, б. „в” ЗЗД), от който момент започва да тече новата давност (т.10 от ТР № 2/26.06.2015 г. по т. д. № 2/2013 г. на ОСГТК).Давността е правна последица и санкция за бездействието на правоимащия кредитор, когато той е задължен и има възможност да действа, за да упражни правото си. Перемцията е без правно значение за давността.
При наличие на висящи изпълнителни производства и взискателите и длъжниците следва да са наясно с тази два правни института, които гарантират различни техни права в изпълнителния процес.
В случай на необходимост от правен съвет при и по повод изпълнително дело, може да се свържете с нас за съдействие.