През 2022 г. за решаване от ВКС бе допуснат въпросът за това какви са действията, които общината трябва да предприеме, за да не носи отговорност за вреди от непозволено увреждане, настъпили при извършване ремонт на улица, общинска собственост.
Този месец Върховния касационен съд се произнесе като реши, че когато предписаното от закона действие е предприето от общината с дължимата грижа и въпреки това настъпят вреди, общината не дължи обезщетение, но когато общината не предприеме предписано от закона действие или го предприеме, без да положи дължимата грижа и от това настъпят вреди, то тогава тя носи отговорност.
Казусът: Предявен е иск за обезщетение от увредено лице срещу община като възложител, респективно общината е предявила обратен иск към строителното дружество като изпълнител, за това, че увреденото лице се е подхлъзнало и паднало в изкоп при ремонт на улица, за която в деня на инцидента е нямало забрана за преминаване на пешеходци, липсвали са предупредителни знаци и е нямало ограждения на изкопа.
За да се ангажира отговорността на общината, респективно на строителното дружество, следва да се преценят множество законови задължения. Общината като собственик на пътя има задълженията да го поддържа в изправно състояние; да сигнализира за препятствия и да ги отстранява във възможно най- кратък срок; при дълготрайни строително – ремонтни дейности – да изработи и съгласува проект временна организация и безопасност на движението; да постави и поддържа сигнализацията в съответствие с проекта да осъществява контрол на временната организация и безопасност на движението. Въвеждането и поддържането на временна организация информира участниците в пътното движение за особеностите и опасностите на пътния участък; указва границите на пътния участък с изменени пътни условия и въвежда режим на движение, осигуряващ безопасно преминаване през пътния участък.
Отговорността на общината, респективно на строителното дружество като изпълнител на ремонта, се обуславя именно от това, че във всеки един конкретен случай се преценява какви са действията, които е следвало да бъдат предприети и съответно дали в резултат на непредприетите такива действия или на предприетите такива, но без да е била положена дължимата се грижа, е настъпил вредоносен резултат.
Въпреки тези задължения на общината, респективно на строително дружество, същите не изключват дължимата проява на участниците в движението на пътя за по- голямо внимание при придвижване, за да избегнат инциденти.
Ако се нуждаете от допълнителна информация, консултация или съдействие, свържете се с нас на тел.: 0899 90 28 60 или по e-mail: advokat@zakoni.eu