Ако Вие сте лице, което има вземане по трансгранични отношения и желаете бързо и ефективно, без да водите исков процес, да се снабдите с изпълнително основание за пристъпване към принудително събиране на вземането, то способът за това е Европейската заповед за плащане.
Условия за това е вземането Ви да е безспорно и Вие или Вашия длъжник да сте с местоживеене или обичайно пребиваване в различна държава членка от тази, на която е сезиран съдът.
Уредбата е в Регламент (ЕО) № 1896/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. за създаване на процедура за европейска заповед за плащане.
Чрез тази уредба се създаде единна процедура за издаване и изпълнение на европейска заповед за плащане, която обслужва кредиторите бързо и ефективно да съберат неизплатени към тях задължения по трансгранични отношения, като опрости, ускори и намали разходите за съдебни такси. Регламента не се прилага в Дания.
Производството започва по молба – Формуляр А Приложение I към Регламент № 1896/2006 и се развива като едностепенно уеднаквено в държавите членки производство със строго формален характер.
Компетентен да бъде сезиран в България е окръжния съд като кредиторът избира дали това да е окръжния съд по постоянния адрес или седалище на длъжника или окръжния съд по местоизпълнение. Съдът се произнася в 30 дневен срок от сезирането му. Издадената европейска заповед за плащане ведно с приложената към нея молба за издаването й, без допълнения 1 и 2 към нея, се връчва на длъжника, който има възможност или да плати или да възрази срещу европейската заповед за плащане в срок от 30 дни от получаването й.
Европейката заповед за плащане преминава през производство по издаване на изпълнителен лист пред български съд.