Ненавършилите пълнолетие деца имат право на ежемесечна издръжка от родителите си. Размерът на издръжката трябва да способства за покриване на нуждите на детето в неговото отглеждане и родителят да може да я дава без особени затруднения. Ето защо бащата и майката, съобразно възможностите на всеки от тях (доходи, имотно състояние и др. имуществени права и като се вземат предвид и грижите на родителя, при когото се отглежда детето) следва да осигуряват издръжка на своите деца спрямо техните нужди (разходите за храна, облекло, образование, лечение и др. за всеки конкретен случай, както и при изключителни нужди).
Пълнолетните деца, които учат редовно в средни и висши учебни заведения също имат право на ежемесечна издръжка от родителите си при условие, че:
1. издръжката се дължи за предвидения срок на обучение, но не по-късно от навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение;
2. децата не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си;
3. родителите могат да я дават без особени затруднения. Минималната издръжка за дете понастоящем е ¼ от минималната работна заплата. Присъдена от съд издръжка може да се променя (увеличава, намалява или прекратява).