Придобитото по време на брака имущество по силата на действащия Семеен кодекс се счита за придобито при законов режим на съпружеска имуществена общност (СИО), освен ако съпрузите не са избрали режим на разделност или не са сключили брачен договор. Съгласно закона придобитото по време на брака имущество в резултат на съвместен принос принадлежи общо на двамата съпрузи. Съвместният принос се изразява в полагането на грижи за децата, грижа за домакинството, в даването и във влагането на парични средства за семейството и имуществото, в полагането на труд. Съвместният приносът се предполага до доказване на противното и може да се обори по съдебен ред (с положителен или отрицателен установителен иск). До една година от прекратяването на брака всеки от бившите съпрузи (както и наследниците на починал след прекратяването на брака съпруг) може да предяви иск за определяне на по-голям дял от имуществото, а не за конкретна вещ, поради това, че приносът за придобиването му е по – голям от този на другия бивш съпруг.
В имуществото на СИО не се включва имуществото, което / е:
1. Служи за стопанската дейност на съпруга, който има регистрирана фирма като едноличен търговец;
2. Придобито по време на брака чрез дарение;
3. Придобито по време на брака по наследство.
4. Придобито възмездно, ако за неговото придобиване е налице пълна или частична трансформация на парични средства, които са от личен характер.
Тези имущества се считат за лично имущество на съпругът - едноличен търговец, на надарения съпруг, на получилия наследството съпруг или на съпругът, с чийто парични средства от личен характер те са придобити. СИО е бездялова и докато бракът трае никой от съпрузите не може да се разпорежда с бъдещия си дял от общото имущество или с част от него. При прекратяване на брака (развод, смърт, унищожаване) СИО, която до този момент е била бездяловата, по силата на закона се трансформира в обикновена, дялова съсобственост, която може да се подели доброволно или по съдебен ред.